Jeep Avenger je Car of the Year 2023 (Video)

Předsednictvo jury, volící již od roku 1963 evropský Vůz roku (COTY), představilo na konci roku 2022 sedm finalistů pro souboj o titul Car of the Year 2023. Vítěz ročníku, Jeep Avenger, byl 13. ledna vyhlášen v živém přenosu z Bruselu.

Již 22. listopadu zveřejnilo vedení jury volící evropský Vůz roku (Car of the Year, COTY) seznam kandidátů pro ročník 2023. Jde o ty automobilové novinky, jež splnily všechny požadavky pro zařazení do ročníku 2023.

Letos jich bylo 27 a překvapivě jen 10 z nich představovalo elektromobily. V sedmičlenném finále byly čtyři elektromobily, loni jich tam bylo šest.

Testovací jízdy opět hostil dánský Tanis

První kolo volby, v němž každý z porotců 61 porotců z 23 evropských zemí anonymně označil sedm svých favoritů, bylo uzavřeno 22. listopadu. Zásadně se však změnil způsob druhého kola volby. Finalisty budeme naposledy zkoušet a srovnávat nikoli až koncem února, ale již v polovině ledna, a to na belgické trati Circuit de Mettet (dříve to bylo na okruhu CERAM ve francouzském Mortefontaine).

Finálové gala moderovala v Bruselu Alexandra Legouix

Odborná anketa volící Vůz roku (Car of the Year, COTY) běží bez přerušení od roku 1963 a je zcela nezávislá. Organizaci tradičně zajišťují tyto časopisy: Auto (Itálie), Autocar (Velká Británie), Autopista (Španělsko), Autovisie (Holandsko), L´Automobile (Francie) a Vi Bilagare (Švédsko).

Německý Stern předloni nahradily Automobil Revue (Švýcarsko), Autotrends (Belgie) a Firmenauto (Německo). Porota v současnosti sestává z 61 členů z 23 zemí zejména západní a střední Evropy. Letos je mezi nimi šest žen. Česká republika má v COTY jednoho zástupce od roku 1993, vždy šéfredaktora magazínu Automobil. Do roku 2000 jím byl Milan Jozíf, do roku 2015 Tomáš Hyan a od roku 2016 za Českou republiku volí Jiří Duchoň.

Seznam uchazečů o titul COTY 2023 (v abecedním pořadí; tučným písmem finalisté)

Alfa Romeo Tonale

BMW X1/iX1

BMW i7

Citroën C5 X

Dacia Jogger

Honda Civic

Jeep Avenger

Kia Niro

Kia Sportage

Range Rover/Sport

Lexus RX

Mazda CX-60

Mercedes-Benz GLC

Mercedes-EQ EQE

Mercedes-AMG SL

MG 4

MG 5

Nissan Ariya

Nissan X-Trail

Opel Astra

Peugeot 408

Renault Austral

Subaru Solterra/Toyota bZ4X

Toyota Aygo X

Toyota Corolla Cross

Toyota GR86

Volkswagen ID. Buzz